Kos - Obecné informace

Ostrov nejslavnějšího lékaře jakého Řecko mělo - Hippokrata. Ostrov s příjemným podnebím a krásnými plážemi také přezdívaný plovoucí zahrada. Mnoho archeologických památek pod širým nebem. Výborné lodní spojení na další blízké ostrovy. To je ostrov Kos.


Jsme velmi rádi, že Vám můžeme představit tento krásný ostrov v Egejském moři Kos je třetím největším ostrovem Dodekanéského souostroví. Ostrov je velmi navštěvovaný nejen pro přírodní krásy, ale i pro historické památky. Je vzdálen pouhé 4 km od tureckého pobřeží. Tato blízkost je hojně využívaná k vzájemným turistickým vyjížďkám, především do tureckého Bodrumu. V okolí ostrova Kos jsou další menší velmi půvabné ostrovy jako např. Nisyros a Kalymnos, kam se z ostrova Kos pořádají zajímavé lodní výlety.


Zobrazit místo Kos na větší mapě
Poloha hotelů na mapě má pouze informativní charakter a je poskytována bez záruky.

Na ostrově Kos je velmi příjemné klima a místní říkají, že zde je 68 km krásných pláží, z nichž si vybere každý, protože jsou zde pláže jak písečné, tak i oblázkové.

Viamare pro Vás na ostrově Kos vybralo jako prázdninové letovisko Kefalos, na stejnojmenném poloostrově, jehož záliv s ruinami starobylé baziliky a ostrůvkem Kastri patří ke klidným místům na ostrově, a zároveň pro svoji malebnost k nejfotografovanějším místům ostrova Kos.

Ostrov Kos byl obydlen už za doby mykénské. Vždy se těšil velké pozornosti vládců, ale i pirátů, kterých se zde vystřídalo mnoho. Také proto je historie ostrova velmi zajímavá. Kos se např. stal členem athénského námořního spolku a rozvíjel se jako významný přístav. V pátem století před naším letopočtem zde věhlasnou lékařskou školu založil lékař Hippokrates. Později pak na pahorku nad městem Kos vzniklo pozoruhodné dílo, zasvěcené bohu lékařství, Asklepion. Sloužilo poutníkům, kteří přicházeli na Kos kvůli léčebným kúrám podle Hippokratova učení. Vznikly zde rozsáhlé římské lázně, kde se k léčení využívaly sirné a železité prameny, které jsou na ostrově dodnes (např. lázně Thermes). Další velkou pozoruhodností ostrova je hlavní město Kos, které je vlastně archeologickým muzeem pod širým nebem. Po ničivém zemětřesení v roce 1933 zde bylo odhaleno italskými archeology rozsáhlé antické město. Naleznete zde např. zbytky Dionýsovy svatyně, zbytky velkého náměstí (agora) s dlážděním z mramoru nebo Dům s Paridovým soudem. Rozhodně nezapomeňte na návštěvu Archeologického muzea, kde uvidíte nálezy z celého ostrova Kos. Johanité zde v 15. století postavili hrad s hradbami. Centrem starobylého města je dnes náměstí Platanu, kde roste starobylý velký platan, který je údajně nástupcem platanu, pod kterým se scházel Hippokrates se svými žáky.

Přestože jsou na ostrově Kos rušná přímořská střediska, tak především ve vnitrozemí naleznete tradiční vesnice, např. vesnice Asfendíou, které tvoří celek několika malebných tradičních vesnic na úpatí hory Dikaios.

Ostrov je úrodný a bohatý na zeleninu, která se odtud vyváží na okolní ostrovy. Salát z Kosu má velmi dobré jméno po celém Řecku. Velmi ceněným produktem je i místní tymiánový med. Je toho hodně, co můžete na ostrově Kos vidět, a tak nezbývá, než se vydat na cestu.

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright Cestovní kancelář VTT, TRAVEL FAMILY s.r.o. Specialista na Řecko od roku 1992. Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour